sigla
Scoala Scoala Scoala

Viziunea școlii

Şcoala Gimnazială „Viorel Nimigeanu” Nimigea de Jos va fi o şcoală în care valorile umane vor găsi mediul favorabil dezvoltării. Pentru învăţământul din judeţul Bistriţa-Năsăud va fi un centru al promovării inovaţiei privind tehnologia didactică, relaţiile dintre şcoală şi comunitate, formarea elevilor ca viitori cetăţeni ai Uniunii Europene; un loc în care copiii să înveţe şi să se dezvolte în armonie, într-un climat de siguranţă, coabitare armonioasă şi toleranţă, sub îndrumarea unor profesori implicaţi activ în actul educaţional.

Misiunea școlii

Misiunea Şcolii Gimnaziale „Viorel Nimigeanu” Nimigea de Jos este cultivarea şi educarea personalităţii copiilor prin:

1. formarea competențelor intelectuale, a disponibilităţilor afective şi abilităţilor practice prin asimilarea de cunoştinţe umaniste, ştiinţifice, tehnice şi estetice;
  2. dezvoltarea competențelor și tehnicilor de muncă intelectuală, necesare instruirii şi autoinstruirii pe durata întregii vieţi;
  3. educarea în spiritul respectării drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului, al demnităţii şi al toleranţei, al schimbului liber de opinii;
  4. dezvoltarea armonioasă a individului prin educaţie fizică şi educaţie pentru sănătate;
  5. cultivarea dragostei de ţară şi de tradiţiile poporului român şi a respectului faţă de trecutul istoric;
  6. cultivarea respectului pentru natură şi mediul înconjurător;

Vă informăm că, începând cu data de 01.09.2022, programul cu publicul se va relua, cu respectarea regulilor de prevenire a răspândirii epidemiei de CORONAVIRUS!

AUDIENȚE DIRECTOR SZASZ TEODOR MARȚI 10:00 - 12:00

Este interzis accesul persoanelor străine în incinta școlii.

Distanțarea socială, evitarea contactului fizic și celelalte măsuri prevăzute de lege sunt obligatorii.

Pentru problemele care pot fi rezolvate on-line folosiți e-mailul scoala.nimigea@yahoo.com și telefon/fax 0263-381006 sau +40742-796891

• CONCURSURI ÎN ȘCOALĂ 2023-2024
  • REZULTATE CONCURS 15 SEPTEMBRIE 2023